Dkice

Nasza firma składa się z profesionalnego zespołu ludzi, którzy wykazują się wieloletnim doświadczeniem w zakresie specjalistycznego czyszczenia suchym lodem. Prace świadczone przez Dkice charakteryzują się zachowaniem wysokich norm bezpieczeństwa poprzez odpowiednie wyszkolenie kadry w zakresie BHP, stanowiącej podstawę naszej działalności. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie co przekłada się na efektywność naszej pracy. Naszym celem jest jakość oraz zadowolenie klienta.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Proces czyszczenia suchym lodem wykorzystuje granulki, które uderzają w wybrany element i tym samym powodują nagłe, punktowe przechłodzenie powłoki lub zabrudzenia, które planujemy usunąć.

Dzięki wysokiej energii kinetycznej, granulki suchego lodu nie tylko ulegają deformacji i zgnieceniu – w czasie uderzeń w obrabiany przedmiot pojawiają się również mikropęknięcia w warstwie zabrudzeń. Następnie cząsteczki suchego lodu wchodzą w nie i zwiększają swoją objętość nawet 1000-krotnie, by oddzielić niechcianą warstwę od wybranej powierzchni. Medium używane w całej procedurze przechodzi w stan gazowy.

W odróżnieniu od większości tradycyjnych technik, czyszczenie suchym lodem nie stanowi procesu ściernego. Na powierzchni nie dochodzi do pojawienia się żadnych zarysowań czy zużycia.

Zasady czyszczenia suchym lodem.

Suchy lód - zastosowanie.

Czyszczenie suchym lodem umożliwia dotarcie do zabrudzeń na powierzchniach trudnodostępnych o skomplikowanej geometrii i kształtach. Dlatego najczęściej technologia ta wykorzystywana jest do usuwania zanieczyszczeń z form do wtrysku tworzyw sztucznych i gumy czy aluminium. Świetnie sprawdza się również do odtłuszczania powierzchni, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, drzewnym, papierniczym i narzędziowniach. Może służyć także do usuwania farby czy korozji.

Aby suchy lód zachował swoje cenne właściwości, należy go prawidłowo przechowywać. Najlepszym zabezpieczeniem jest izolowany kontener, np ze styropianu – w przypadku małych objętości, a dla dużych objętości formowany rotacyjnie z izolowaną pokrywą lub grubymi nakładkami górnymi

Gruba izolacja pozwala spowolnić tempo sublimacji suchego lodu (CO2), która prowadzi do rozszerzenia lub pęknięcia pojemnika. Należy pamiętać, aby kontener znajdował się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Małe ilości suchego lodu do podręcznych prac można przez krótki okres przechowywać w pojemnikach ze styropianu.

W przemyśle motoryzacyjnym używa się jej do czyszczenia form, linii technologicznych, także z komponentami elektronicznymi, w przemyśle drzewnym – do czyszczenia urządzeń produkcyjnych z kleju, lakierów oraz żywic, a w przemyśle odlewniczym – do czyszczenia form, tłoczników i ślimaków, odpowietrzeń rdzenia, półstałych odlewów i maszyn odlewniczych, usuwania żywic i środków adhezyjnych. Ma ona również zastosowanie w serwisach samochodowych do kompleksowego czyszczenia wnętrz samochodów, przestrzeni silnikowych, podwozia, układów elektrycznych i elektronicznych.

Metoda czyszczenia suchym lodem jest używana również do renowacji powierzchni po pożarach, zadymieniach i powodziach, usuwania pleśni, starej farby, eliminacji brzydkich zapachów, usuwania chwastów, mchu, gum do żucia na polbrukach. Pleśń na ścianach ma tendencje do powracania, ponieważ tradycyjne sposoby jej usuwania nie są skuteczne. Bardzo niska temperatura suchego lodu jest w stanie zniszczyć zarodniki pleśni, co zapobiega nawrotom.

Suchym lodem można też czyścić zabytki, by usunąć farbę, pleśń, sadzę oraz inne nagromadzone przez lata zanieczyszczenia. Renowacja następuje bez tworzenia pęknięć, rys i wżerów na powierzchniach. Możliwe jest czyszczenie marmuru, szkła, onyksu itp. bez powodowania uszkodzeń. Metoda jest wykorzystywana do renowacji historycznych budynków, pomników czy pojazdów zabytkowych. Może być też używana do czyszczenia uszkodzeń spowodowanych przez dym np. na księgozbiorach. Stosuje się ją również do usuwania graffiti.

Czystość na każdym polu.

W procesie czyszczenia suchym lodem nie stosuje się żadnych detergentów. Metoda ta doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie niedozwolone jest czyszczenie wodą lub piaskowanie. Dzieje się tak ponieważ suchy lód przechodzi w powietrzu z postaci stałej (granulat CO2) bezpośrednio do gazowej (sublimuje), dlatego też podczas czyszczenia nie powstają ścieki.

Czystość na każdym polu.

Branże, gdzie można zastosować czyszczenie (piaskowanie) suchym lodem

Warsztaty samochodowe

Przemysł motoryzacyjny

Przemysł poligraficzny

Przemysł spożywczy

Przemysł odlewniczy

Przemysł elektryczny i automatyka przemysłowa

Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Renowacja zabytków, czyszczenie elewacji

Usuwanie skutków pożaru

Pozostałe zastosowania

  • czyszczenie i renowacja wnętrza
  • czyszczenie podwozia
  • renowacja youngtimerów i oldtimerów

Hydronomiczne czyszczenie pod wysokim ciśnieniem

Wykonujemy usługi specjalistycznego mycia ciśnieniowego (mycie hydrodynamiczne, water jetting) polegającego na skierowaniu na czyszczone powierzchnie strumienia wody pod ciśnieniem od 50 do 2500 bar. Mycie wodą zapewnia najwyższy możliwy stopień czystości powierzchni. Metoda wykorzystywana jest do usuwania ciężkich osadów technologicznych z instalacji przemysłowych, a także przy usuwaniu betonu z konstrukcji żelbetowych z pozostawieniem zbrojenia oraz przy cięciu konstrukcyjnym żelbetu.

Zalety czyszczenia metodą hydrodynamiczną:
  • Eliminacja zapylenia otoczenia oraz zmniejszenie ilości odpadów
  • Brak odkształceń konstrukcji
  • Większa wydajność czyszczenia w porównaniu do metod tradycyjnych
  • Całkowita eliminacja korozji
  • Precyzyjne i selektywne usunięcie warstw powłoki malarskiej

Czym jest czyszczenie hydrodynamiczne?

To w jaki sposób strumień wody działać będzie na określoną powierzchnię zależy od sporej ilości czynników. Nie da się jednak ukryć, że podstawowym warunkiem jest tu ciśnienie z jakim woda uderza o wybrany materiał. Zjawisko to daje ogrom możliwości, przy czym jedną z usług realizowanych przy użyciu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem jest czyszczenie hydrodynamiczne, które w swojej ofercie mają firmy takie jak Spółdzielnia pracy konserwacji urządzeń przemysłowych.

Metoda ta polega na natrysku na oczyszczaną powierzchnię dużej ilości wody (ciepłej lub zimnej) pod wysokim ciśnieniem (nawet 300 MPa). W tym przypadku ogromną rolę odgrywa tu również średnica strumienia wody, która uzależniona jest od odpowiednio dobranych dysz (niekiedy także obrotowych), co sprawia dodatkowo, że strumień posiada dość dużą energię kinetyczną, powodując odspojenie od oczyszczanej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń z nią związanych i wyniesienie ich na zewnątrz.

Do wytworzenia niezbędnego ciśnienia wody wykorzystywane są specjalne pompy (np. nurnikowe), które w zależności od potrzeb dostępne są w zróżnicowanym zakresie konfiguracji, przy czym stosowane współcześnie urządzenia tego typu pozwalają uzyskać ciśnienie wody powyżej 3000bar.

Zastosowanie i zalety czyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem

Technika czyszczenia powierzchni, wykorzystująca strumień wody pod ciśnieniem, pozwala na usunięcie zróżnicowanych osadów (nawet tych niezwykle uporczywych). Dlatego też usługi hydrodynamicznego czyszczenia wykorzystywane są w wielu branżach, zaś podstawowy zakres działań obejmuje:

  • czyszczenie rurociągów technologicznych i instalacji przemysłowych
  • czyszczenie i mycie zbiorników, silosów, kotłów
  • czyszczenie powierzchni betonowych (posadzki, drogi, place, lotniska)
  • usuwaniu zanieczyszczeń (betonu, powłok malarskich) z rusztowań lub konstrukcji metalowych
  • prace antykorozyjne w strefach zagrożenia wybuchem
  • czyszczenie komór, studni, bioreaktorów, itp.

Działanie na wybraną powierzchnię strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem to technologia, która cieszy się niezwykłą popularnością, co wynika z faktu, że niesie ona ze sobą szereg zalet, z których wymienić należy:

  • wysoka dokładność oraz precyzyjne i selektywne usunięcie warstw zanieczyszczeń
  • mycie hydrodynamiczne nie niszczy czyszczonej powierzchni
  • metoda ta pozwala dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych przestrzeni
  • umożliwia odblokowanie nawet całkowicie zatkanych rur (np. kanalizacyjnych) bez przewiercania
  • metoda hydrodynamiczna pozwala ograniczyć ilość chemii przedostającej się do otoczenia
  • metodę tę można stosować w strefach zagrożenia wybuchem.

Usługi hydrodynamicznego czyszczenia, wykorzystujące wysoką energię dynamiczną strug wody, stanowią niezwykle uniwersalną, nowoczesną, wydajną i przyjazną środowisku, metodę czyszczenia powierzchni o zróżnicowanym charakterze.

Dkice & Schody i balustrady

Nasza firma składa się z profesionalnego zespołu ludzi, którzy wykazują się wieloletnim doświadczeniem w zakresie specjalistycznego czyszczenia suchym lodem. Prace świadczone przez Dkice charakteryzują się zachowaniem wysokich norm bezpieczeństwa poprzez odpowiednie wyszkolenie kadry w zakresie BHP, stanowiącej podstawę naszej działalności. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie co przekłada się na efektywność naszej pracy. Naszym celem jest jakość oraz zadowolenie klienta.

© 2023 All rights reserved.